Jak zabezpieczyć i konserwować drewnianą deskę do krojenia

Deska do krojenia to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni.
Na rynku dostępne są deski wykonane z różnych materiałów, więc w jaki sposób wybrać najlepszą deskę kuchenną?
Muszę przyznać, że całym sercem jestem za tymi drewnianymi i dzisiaj przedstawię Wam ich zalety, ale to nie wszystko! Z tego artykułu dowiecie się, jak pielęgnować drewnianą deskę do krojenia!


Deski drewniane – informacje ogólne

Drewniane deski do krojenia niezmiennie cieszą się niezwykłą popularnością. Jest ku temu wiele powodów. Są wykonane z naturalnego materiału, który nie powoduje nadmiernego tępienia noży, co odróżnia je na tle desek wykonanych z innych tworzyw, takich jak szkło czy plastik. Drewniane deski również mają zdolność do zasklepiania drobnych nacięć pojawiających się na ich powierzchni, co sprawia, że są bardzo trwałe (w przeciwieństwie do desek plastikowych, w których pojawiające się nacięcia sprzyjają rozwojowi bakterii).

Kolejną, istotną zaletą tych desek jest fakt, że drewno posiada naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio pielęgnowana deska drewniana może posłużyć przez wiele lat. Na koniec nie zapomnijmy o jej eleganckim wyglądzie – drewniana deska do krojenia sprawdza się świetnie do serwowania przekąsek!

Deski kuchenne w moim sklepie są wykonane z wysokiej jakości drewna dębowego oraz orzecha włoskiego. Każda z nich to monolit, co oznacza, że jest wykonana z pojedynczego kawałka drewna, bez zbędnego klejenia i łączenia elementów. To przekłada się na jej trwałość, a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny.

Jak zabezpieczyć drewnianą deskę do krojenia?

Aby odpowiednio zabezpieczyć drewnianą deskę do krojenia, należy natrzeć jej powierzchnię olejem. Do naszych desek używamy oleju parafinowego farmaceutycznego, który może być bezpiecznie stosowany w kontakcie z żywnością.

Olejowanie ma na celu zatykanie porów w drewnie, dzięki czemu woda nie dostaje się do głębszych warstw deski. Warto wiedzieć, że drewniana deska nie będzie w 100% zabezpieczona po jednym olejowaniu – zapewni to dopiero regularne stosowanie oleju. Dlaczego? Po każdej takiej czynności drewno ma coraz więcej zatkanych porów. Kilkukrotne wykonanie olejowania pozwala stworzyć na tyle grubą warstwę ochronną, że woda nie będzie się dostawała do środka deski przez długi czas.

 

Konserwacja deski krok po kroku – jak dbać o drewniane deski do krojenia?

Przedstawiam Wam teraz podręczny poradnik, który ułatwi dbanie o drewniane deski – dowiecie się, jak ją odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli zrobicie to w sposób prawidłowy, możecie cieszyć się ich trwałością i jakością przez naprawdę długi czas.

Konserwowanie deski to nic innego, jak regularnie olejowanie jej powierzchni. Gdy widzimy, że drewno jest suche i jasne, to znak, że wymaga naolejowania. Jak to zrobić? Tak naprawdę jest to bardzo proste i wbrew pozorom nie zabiera wiele czasu!

Etap 1 – należy rozprowadzić warstwę oleju na suchej desce.

Ja używam najzwyklejszego oleju parafinowego z apteki – jest bezwonny i bezbarwny, a przede wszystkim nie ma wpływu na nasze zdrowie. Olej należy rozprowadzić ręką po powierzchni.

 Etap 2 – olej trzeba pozostawić na kilka godzin lub na całą noc do wchłonięcia.

Etap 3 – na drugi dzień nadmiar oleju należy wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Drewniane deski kuchenne – zbiór zasad

Konserwacja deski to nie wszystko. Warto wiedzieć, czego unikać i jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia, aby jej nie uszkodzić!

  • Drewniane deski kuchenne nie nadają się do mycia w zmywarce! Unikamy także długotrwałego kontaktu z wodą. Najlepiej po każdym (ręcznym) myciu wytrzeć powierzchnię deski do sucha, aby nie zostawiać jej do samoistnego wyschnięcia. Zapobiegnie to przenikaniu wody do głębszych warstw drewna.
  • Nie zawsze musimy myć deskę pod bieżącą wodą. W przypadku lekkich zabrudzeń (np. sok z pokrojonego pomidora czy cytryny) możemy przetrzeć jej powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym. Ograniczy to niepotrzebny kontakt deski z wodą.

Jak odświeżyć drewnianą deskę do krojenia?

Renowacja jest konieczna, kiedy drewniana deska jest bardzo zniszczona. Wbrew pozorom nie musisz wyrzucać deski z głębokimi nacięciami od noża. Wystarczy, że ręcznie ją przeszlifujesz papierem ściernym o gradacji 250-320, a później możesz ją zakonserwować olejem, tak jak opisałem to wyżej. W ten sposób drewniana deska do krojenia nie tylko odzyska swój piękny wygląd, ale i zyska drugie życie.

Drewniana deska zrobiona z jednego kawałka drewna, odpowiednio pielęgnowana i zakonserwowana, może posłużyć przez wiele długich lat. Taka deska jest nie tylko trwała, ale przede wszystkim posiada naturalne właściwości bakteriobójcze. A przy tym nie można jej odmówić tego, że prezentuje się naprawdę dobrze!