Burgery drobiowe – McChicken w wersji domowej
Dzisiaj zaprezentuję Wam, jak wykonać profesjonalne bułki do burgerów z maślanym posmakiem, dużego soczystego kotleta drobiowego i epicki sos do hamburgera. Co więcej, pokażę Wam, że burger drobiowy z piekarnika wbrew pozorom wcale nie wychodzi suchy. Zapraszam!
Domowe burgery z mięsa drobiowego
Mój burger składa się tylko z bułki, kotleta, sosu i sałaty. W tym przypadku prostota jest jak najbardziej wskazana. Jeśli odpowiednio dobrze przygotujesz poszczególne składniki, inne dodatki nie będą już potrzebne. Nie wierzysz? Sprawdź sam!
SKŁADNIKI – na 4 bułki do hamburgerów
- mąka typ 650 – 400 g
- masło – 40 g
- mleko 1,5 (bez laktozy – słodsze w smaku) – 150 ml
- drożdże świeże – 25 g
- sól – 5 g
- cukier brązowy – 10 g
- woda – 100 ml
- do posmarowania: żółtko + mleko + sezam
UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie
Waga kuchenna Rhino |
SKŁADNIKI – kotlety drobiowe na 2 hamburgery
- pierś kurczaka – 200 g
- mięso z nogi kurczaka – 200 g
- jajko
- musztarda
- mąka
- panierka PANKO
- przyprawy: sól, pieprz, suszony czosnek, ostra papryka
SKŁADNIKI – sos do hamburgera
- Skyr – 60 g
- majonez – 30 g
- musztarda sarepska – 10 g
SKŁADNIKI – reszta dodatków
- sałata lodowa
Burger drobiowy – jak zrobić?
PRZYGOTOWANIA – domowa bułka do burgera
- Do ziemnego mleka wlej ciepłą wodą. Następnie dodaj drożdże i wsyp cukier oraz 1 łyżkę mąki. Wymieszaj dokładnie, aby nie było żadnych grudek. Rozczyn odstaw na ok. 10 minut.
- Roztop masło.
- Do miski z mąką wsyp sól i całość lekko wymieszaj. Następnie wlej rozczyn i roztopione masło. Wstępnie wymieszaj składniki za pomocą łopatki, a potem 10-15 min wyrabiaj ręcznie na blacie.
- Wyrobione ciasto podziel na 4 części. Uformuj kulki i wyłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Bułki przykryj folią spożywczą lub ściereczką. Odłóż je w ciepłe miejsce na ok. 60 min.
- Po tym czasie ściągnij folię i każdą bułeczkę uformuj jeszcze raz, aby pozbyć się gazów. Ponownie przykryj je folią i odstaw na ok. 30 min.
- Do miseczki z żółtkiem wlej odrobinę mleka i całość dobrze wymieszaj. Następnie porządnie wysmaruj każdą bułę. Bułki posyp białym sezamem.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni – grzanie góra-dół. Bułki piecz ok. 12-15 min.
- Gdy bułki ostygną, dwie przekrój na pół, a dwie zawiń w folię spożywczą i schowaj do zamrażalki na później.
PRZYGOTOWANIA – kotlety drobiowe
- Mięso pokrój na mniejsze kawałki.
- Do robota kuchennego wrzuć mięso. Następnie dobrze je posól, a potem dodaj czarny zmielony pieprz i nieco czosnku. Zmiksuj mięso.
- Do szerokiej miski wbij jajko, a potem dodaj łyżeczkę musztardę, nieco soli i szczyptę chili. Całość wymieszaj i dodaj łyżkę mąki. Powinna powstać dość gęsta masa.
- Kotlet powinien ważyć 200 g. Formując kotlety, pamiętaj o tym, że bułka jest spora, więc i kotlet musi być duży.
- Kotlety obtocz w jajku z musztardą i mąką, a potem w panko. Tak przygotowane kotlety umieść od razu na ruszcie, a potem skrop je delikatnie oliwą.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni – grzanie góra-dół. Piecz je ok. 7-8 min, a potem przełącz grzanie na termoobieg, aby ładnie podpiec panierkę.
PRZYGOTOWANIE – sos do hamburgera
- Gęsty jogurt typu Skyr wymieszaj z majonezem i musztardą sarepską.
PRZYGOTOWANIE – reszta dodatków
- Sałatę lodową pokrój w paski.
UWAGI – przepis na burgery drobiowe
Bułki przygotowałem z drożdży świeżych (25 g), ale można je także zrobić z drożdży suchych (ok. 7-8 g – zazwyczaj jest to jedna cała saszetka). Zawsze robię 4 bułki. 2 wykorzystuje do zrobienia burgerów, a 2 chowam na później. Jeśli chcesz, możesz podwoić ilość składników potrzebnych na kotlety i przygotować od razu 4 burgery, zamiast 2.
Ciasto na bułki musi być bardzo wilgotne – im bardziej mokre, tym lepsze. Ważne jest także to, aby dobrze zagnieć ciasto. Najlepiej zagniatać je ok. 10-15 min. Bez oszukiwania! Na początku ciasto może się trochę lepić, ale nie należy się zniechęcać. W przygotowanie bułek należy włożyć nieco wysiłku i serca, a wtedy będą naprawdę cudowne.
Kiedy będziesz dzielić wyrobione ciasto, możesz to zrobić przy pomocy wagi, aby bułki wyszły równe. Gdy będzie je przykrywać folią spożywczą, pamiętaj o tym, aby zostawić im nieco luzu. Folia nie powinna być napięta, aby bułeczki mogły swobodnie wyrosnąć.
Panko to nic innego jak japońska bułka tarta – wybierz taką z dobrym składem. Tak naprawdę nie powinno być tam nic innego jako mąka pszenna, sól i drożdże. Jeżeli ta bułka tarta będzie gruboziarnista, należy ją dobrze rozkruszyć.
Mięso z ud kurczaka oczyściłem z dużej ilości tłuszczu. Do kotletów potrzebne jest mięso z nogi. Nie polecam samej piersi, ponieważ wtedy kotlety wyjdą za suche. Z kolei kotlety w proporcji 1:1 (noga i pierś), wyjdą idealne.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobry sos do hamburgera, tak aby smakował dokładnie jak ten z McChickena, to sekret tkwi przede wszystkim w majonezie.
Czas na domowego McChickena!
Przekrojoną bułę dodatkowo zgrilluj na patelni grillowej, aby uzyskać chrupiące brzegi. Następnie bezpośrednio na bułce umieść kotleta, a potem sałatę lodową. Sałatę polej sosem (50 g) i zamknij burgera drugą połówką bułki.
Smacznego!
Jeden drobiowy burger to 967 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 64 g białka
- 105 g węglowodanów
- 32 g tłuszczów
Cały przepis na domowe burgery drobiowe możesz obejrzeć tutaj: