Domowa pizza na całą blachę
Dzisiaj przedstawiam Wam mój przepis na domową pizze. Krok po kroku dowiecie się, jak przygotować miękkie, puszyste ciasto do domowej pizzy i przepyszny sos pomidorowy. Składniki na pizzę to kwestia indywidualna, ale zaprezentuję Wam wersję pizzy z bardzo ciekawymi makro składnikami. Wydaje mi się, że już jesteście głodni, więc nie ma na co czekać – zaczynajmy!
Idealne ciasto na pizze – jak się robi pizze domową?
Nieco eksperymentowałem z proporcjami składników w cieście, a także używałem różnego rodzaju mąk. Na miękkie i puszyste ciasto najlepiej sprawdzała się 450 tortowa, dlatego to właśnie ten rodzaj mąki teraz użyjemy.
SKŁADNIKI:
- woda – 350 ml
- suche drożdże – 3 g
- sól – 20 g
- mąka typ 450 – 600 g
PRZYGOTOWANIE – ciasto na pizzę
- Odmierz 600 g mąki i wsyp do niej 20 g soli. Następnie całość wymieszaj.
- Do wody o temperaturze pokojowej (nie za zimnej, nie za gorącej) wrzuć 3 g suchych drożdży i dokładnie wymieszaj. W przypadku suchych drożdżach zazwyczaj napisane jest, że można je wrzucić bezpośrednio do mąki, bez rozczynu. Ja natomiast wrzucam je do wody i dokładnie mieszam, aby mieć pewność, że wszystkie drożdże są równomiernie rozmieszczone w całym cieście.
- Mieszankę wody z drożdżami wlej do miski z wodą i przemieszaj łopatką. Gdy składniki wstępnie się połączą, przerzuć zawartość miski na czysty blat. W przypadku zachowania tych samym proporcji, które podałem, dodatkowa mąka i woda nie będą potrzebne. W pierwszych minutach ciasto będzie się mocno kleić, ale właśnie takie wilgotne jest na potrzebne. Po 2-3 minutach ciasto powinno wyrabiać się już znacznie lepiej.
- Wyrabiaj ciasto ok. 15 minut. Zasada jest prosta: jeśli się przy tym nie zmęczysz, to znaczy, że robisz to źle. Po 10 minutach wyrabiania wydaje się, że ciasto już jest dobre, ale dorzuć jeszcze 5 minut i będzie idealne.
- Przyszykuj dość spore naczynie (w moim przypadku jest to szklana miska). Wlej nieco oliwy i rozprowadź dokładnie po wszystkich ściankach. Nadwyżkę oliwy rozsmaruj na cieście. Ciasto musi pozostać cały czas mocno wilgotne. Umieść je w misce i dodatkowo skrop kilkoma kropkami oliwy.
- Szczelnie zamknij naczynie folią spożywczą, aby świeże powietrze nie dostawało się do środka i nie wysuszało ciasta. Tak zafoliowane ciasto umieść w chłodnym miejscu na minimum 20 h.
- Po tym czasie wracamy do ciasta, które już powinno pięknie wyrosnąć.
- Wybierz głęboką blachę do pieczenia i wlej na nią mniej więcej 10-15 ml oliwy, a następnie rozsmaruj ją po całej powierzchni (również po bocznych ściankach). Nie używaj papieru do pieczenia. Ważne jest to, aby ciasto miło bezpośredni kontakt z gorącą blachą.
- Bardzo delikatnie przełóż ciasto z naczynia na blachę i nadaj kształt pizzy. Należy to robić naprawdę bardzo delikatnie. Trzeba być przy tym cierpliwym, ale ciasto nas posłucha. Mnie to zajęło 4 minuty. Tak wymęczone ciasto należy zakryć folią i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 30-60 minut.
Najlepsza pizza domowa – przepis na pyszny sos
Sos pomidorowy warto zrobić wcześniej, aby miał czas przegryźć się w lodówce i dobrze schłodzić. Ten sos możesz przygotować nawet dzień wcześniej.
SKŁADNIKI:
- przecier pomidorowy – 500 g
- oliwa – 10 ml
- czosnek – 2 ząbki
- oregano – łyżka
- sól – łyżeczka
PRZYGOTOWANIE – sos do pizzy
- Do garnka wlej 10 ml oliwy. Następnie dodaj dwa duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę (najlepiej podwójnie) i przesmażaj przez minutę. Wsyp łyżkę oregano i przysmażać całość przez kolejną minutę.
- Wlej cały kartonik przecieru pomidorowego i dodaj łyżeczkę soli. Całość dobrze wymieszaj.
- Gotuj przez 10-15 minut pod przykryciem i na wolnym ogniu. Sos przegryzie się smakami, a do tego utraci część wody i zgęstnieje.
- Po zrobieniu sosu przelej go do miski i przechowuj w lodówce.
Pizza domowa – przepis na dużą blachę
Czas na komponowanie i pieczenie! Gdy odstawisz ciasto na 30-60 min w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia, możesz zabrać się za przygotowanie pozostałych dodatków na pizzę. Kiedy składniki będą gotowe, rozgrzej piekarnik na 250 stopni (grzanie góra-dół).
PRZYGOTOWANIE – pizza domowa
- Zetrzyj na dużych oczkach 200 g sera mozzarella (jest to ser przeznaczony na całą pizzę). Utarty ser umieść w lodówce, aby był schodzony.
- Całą puszkę tuńczyka dobrze odsącz z wody i przełóż do miski. Tuńczyk znajdzie się na połowie pizzy.
- Kiełbasę chorizo pokrój w plasterki. Nie powinny być zbyt chudy, aby nie zrobiły się z nich chipsy. Ta kiełbasa znajdzie się na drugiej połowie pizzy.
- Pokrój trochę pieczarek (ja zdecydowałem się na pieczarki bez nóżek tylko dlatego, że lepiej wyglądają). Również nie powinny to być zbyt cienkie plasterki. Najlepsze będą takie 0,5 cm.
- Ostatnim składnikiem będą karczochy. Pokój je na mniejsze kawałki.
- Rozgrzej piekarnik na 250 stopni, grzanie góra-dół.
- Skomponuj pizzę. Na cieśnie umieść schłodzony sos pomidorowy. Nie powinien być ciepły, aby nie ogrzewał składników przed pieczeniem. Następnie na sosie umieść równie schłodzony ser. Połowę rozdrobionego i wyciśniętego z wody tuńczyka ułóż na połowie pizzy i dodaj tam karczochy. Na drugiej połowie umieść kiełbasę chorizo. Na koniec dorzuć pieczarki.
- Blachę z pizzą umieść w dolnej części piekarnika, aby górne grzałki nie roztopiły zbyt szybko sera.
- Pizza jest gotowa, kiedy ser zaczyna się już mocno przypalać. U mnie było to ok. 11-12 minut.
- Pizza jest gotowa do jedzenia! UWAGA: znika bardzo szybko! Smacznego!
Jedna porcja z tuńczykiem, czyli 1/4 całej pizzy, dostarcza do organizmu 814 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 42 g białka, w tym 27 g białka pochodzenia zwierzęcego,
- 117 g węglowodanów,
- 19 g tłuszczów, w tym 19 g tłuszczów pochodzenia roślinnego.
Cały przepis możesz obejrzeć tutaj.