Domowe gołąbki – sposób na pożywny posiłek
Gołąbki z mięsem i ryżem podawane razem z sosem pomidorowym to idealny pomysł na sycący obiad. A gdyby tak stworzyć jednego, ale wielkiego gołąbka? Takiego, który dostarczy tyle wartości odżywczych, co cały posiłek, z wysoką ilością białka i dobrymi proporcjami… Niemożliwe? Jasne, że możliwe! Koniecznie sprawdź, co potrzebujesz i jak zawijać gołąbki. Obiecuję, że to wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać!
Gołąbki – przepis na smaczny obiad
Nasz jeden gołąbek potrafi zaspokoić potrzeby żywieniowe niejednego byka. Dzisiaj przedstawię mój bardzo praktyczny sposób na gołąbki, ponieważ w ten sposób uzyskujemy danie, które ma rewelacyjne wartości i zawiera odpowiednie makroskładniki. Przygotujemy trzy takie gołąbki od razu, aby móc pozostałe schować do boxów i mieć na następne dni. Bardzo dobrze się podgrzewają, więc nie masz się czego obawiać. Oczywiście z podanych składników możesz przygotować także mniejsze gołąbki – farsz i sos polecam każdemu!
SKŁADNIKI – domowe gołąbki – 3 duże sztuki:
- łopatka wieprzowa – 450 g
- ryż parboiled – 200 g
- cebula – 100 g
- passata – 300 g
- suszone pomidory – 4-5 szt.
- kapusta na gołąbki
- opcjonalnie – bulion 200 ml
- przyprawy: słodka papryka, ostra papryka, suszony czosnek, oregano, mieszanka ziół, sól, pieprz
- koncentrat pomidorowy
- łyżka mąki
UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie
Szklany pojemnik LunchBOX na żywność - 1050 ml - szklana pokrywa | |
Miarki / Łyżki KOKSA do przypraw, tłuszczy i innych | |
Garnek niski / Patelnia głęboka 28 cm LAVA STONE z pokrywą - dwa uchwyty |
Jak zrobić gołąbki?
PRZYGOTOWANIE – gołąbki w sosie pomidorowym
- Ugotuj ryż i odstaw go, aby ostygł.
- Przygotuj liście kapusty.
- Sprawdź, który liść jest na samej górze i to jego odetnij tuż przy samym łbie. Następnie poluzuj nieco i lekko podważ, a następnie wyciągnij go spod całej kapusty. Tak postępuj z następnymi. Potrzebne jest 6 liści, ponieważ 2 duże liście potrzebne są na jednego gołąbka. Gdyby po drodze coś się przerwało, to takiego liścia zużyj, kładąc na dno naczynia, w którym będą obrabiać się gołąbki.
- Odetnij w każdym liściu tę zgrubiałą część, łodygę. Mniej więcej 8-10 cm.
- Sparz liście. Potrzebujesz szerokiego gara, aby pomieścić liście. Wlej niewielką ilość wody i wkładaj liście do wrzątku. Właściwie obojętną stroną, aby tylko je pomieścić (ja to robiłem na 2 razy). Przykryj pokrywką i obrabiaj parą – około 4-5 minut. Po tym czasie dostaniesz obgotowane, luźne liście. Trzeba obchodzić się z nimi delikatnie, aby ich nie porwać.
- Zostaw wodę po obgotowaniu liści. Możesz tam umieścić właśnie te podarte liście, które będą służyły za dno.
- Cebulę obierz i pokrój bardzo drobno (ewentualnie można utrzeć na tarce), a następnie przełóż do miski.
- Suszone pomidorki z oleju z ziołami drobno pokrój, dodaj je do cebuli.
- Do miski dodaj mięso, a następnie sporą ilość soli i pieprzu. Dodaj łyżeczkę słodkiej papryki, pół łyżeczki ostrej (niech gołąbki mają lekką pikantność), pół łyżeczki suszonego czosnku, łyżeczkę mieszanki ziół (może być szczypta bazylii, oregano, gorczycy, kolendry).
- Wymieszaj wszystko.
- Dodaj wcześniej ugotowany ryż i wszystko jeszcze raz wymieszaj.
- Wagowo podziel masę na 3 porcje.
- Rozłóż dokładnie dwa liście na desce. Drugi liść kładziemy na pierwszy tą cięższą stroną, na zgrubiałą część pierwszego liścia.
- Na środku połóż 1/3 masy.
- Zawijaj niczym burrito – od dołu, od boków i później całość do końca.
- Powtórz te czynności z pozostałymi dwoma gołąbkami.
- Zawinięte gołąbki umieść w garnku z resztką wody, która wcześniej służyła do obgotowania liści. Umieść je zamknięciem do dołu.
- Gołąbki zalej szklanką bulionu i passatą pomidorową.
- Ustaw średni płomień i umieść na górze pokrywkę, aby dusić gołąbki w sosie. Obrabia się teraz mięso, wszystkie smaki się mieszają, aby powstał odpowiedni sos. Całość duś ok. 45-50 minut.
- Wyłóż gołąbki na talerz.
- Dwa liście, które były na spodzie garnka, wyciągnij i wyrzuć.
- Pozostaw sos na wolnym płomieniem, niech tylko bąbelkuje, żeby zbyt mocno go nie redukować. Dodaj czubatą łyżeczkę oregano, soli, świeżo mielonego pieprzu i czubatą łyżeczkę koncentratu pomidorowego (aby dostać jeszcze bardziej pomidorowy smak naszego sosu). Zagotuj dosłownie chwilę.
- Teraz trzeba zagęścić sos. Niewielką ilość wody (jakieś 100 ml) połącz z płaską łyżeczką mąki. Dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek. Następnie wlej do gotującego się sosu. Pamiętaj, aby zebrać wszystko ładnie ze ścianek, sto procent smaków. Zagotuj sos.
UWAGI – gołąbki w sosie pomidorowym
Mięso, jakie używam do tych gołąbków, to zmielona na drobnych oczkach łopatka. Jest to wieprzowe mięso. Specjalnie wybieram łopatkę, ponieważ zawiera odpowiednią ilość tłuszczów w całej zawartości mięsa, przez co gołąbki nie będą takie suche, jak na przykład wtedy, gdybyście użyli schabu lub szynki.
Mój sos przygotowany jest z rosołu – potrzebna jest jedna szklanka. Jeśli ktoś nie widział, jak zrobić rewelacyjny rosół, odsyłam do odcinka tutaj. Nie jest to obowiązkowe, w ostateczności można użyć kostki rosołowej, a jeśli ktoś nie chce żadnej z tych dwóch pozycji, to po prostu można zdecydować się na użycie wody. Smaki, które dostaniemy z gotowania gołąbków, teraz wystarczą do przygotowania odpowiedniego sosu.
Bardzo ważnym składnikiem jest kapusta. Najlepiej, aby była duża i spłaszczona, ponieważ taka umożliwi nam stworzenie naprawdę dużych gołąbków. Samo zawijanie nie jest trudne, każdy amator da sobie z tym radę, więc nie ma potrzeby się zniechęcać.
Powiem wam szczerze, że lubię trochę gęściejszy sos na gołąbkach, aby łatwiej się go nabierało z każdym kęsem, żeby tak szybko nie spływał. Jest kilka sposobów, aby zagęszczać sosy, płyny. Najmniej inwazyjna opcja w makroskładniki to rzeczywiście redukcja, ale szkoda po prostu tego sosu, dlatego tym razem użyję niewielkiej ilości mąki oraz wody.
Gołąbki z ryżem i mięsem – czas na próbowanie!
Możesz przerzucić gołąbki z powrotem do garnka, aby zachowały ciepło, a potem polać je z góry sosem. Jeden gołąbek, jeden pożywny obiad – coś pięknego! Gdy sos nieco ostygnie, to jego gęstość będzie wprost idealna. Jeden taki byczy gołąbek i mamy z głowy posiłek. Nie trzeba się przejmować jakimiś ziemniakami czy dodatkami.
Smacznego!
Jeden gołąbek dostarcza 551 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 40 g białka,
- 62 g węglowodanów,
- 16 g tłuszczów.
Cały przepis na to, jak zrobić domowe gołąbki, możesz obejrzeć tutaj.