Jajko w koszulce, które zawsze się udaje – najlepsze śniadanie!

Lubicie jeść jajka na śniadanie, ale wszystkie znane Wam opcje już się znudziły? Czas na coś nowego! Moim zdaniem jajka po turecku są porządną konkurencją dla szakszuki. Czytajcie dalej, a pokaże Wam krok po kroku, jak się robi jajko w koszulce! Moja wersja tego posiłku została odpowiednio zmodyfikowana, aby dostarczać odpowiednie makroskładniki.

Policzona Szama jajko w koszulce

Jajko po turecku – szybkie śniadanie z jajek

Masz mało czasu, a chcesz zjeść pyszne śniadanie? A może chcesz przygotować smaczne i ładnie wyglądające śniadanie do łóżka? W obu przypadkach sprawdzi się ten przepis. Dodatkowym autem tego posiłku jest to, że tak niewiele trzeba, aby zrobić tak przepyszne danie. Nie wierzysz? Zobacz!

SKŁADNIKI – jajka po turecku

 • 2 jajka
 • Skyr – 150 g
 • jogurt naturalny (rzadki) – 100 ml
 • cytryna (soczysta)
 • czosnek – 1 ząbek
 • pietruszka natka – garść
 • oliwa – 10 ml
 • przyprawy: wędzona słodka papryka, chili
 • pieczywo – bułka ciabatta 80 g

UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie

Duży moździerz marmurowy z tłuczkiem - 13,5 cm średnicy
Duży moździerz marmurowy z tłuczkiem - 13,5 cm średnicy
Frytkownica beztłuszczowa Air Fryer - NINJA AF100EU
Frytkownica beztłuszczowa Air Fryer - NINJA AF100EU
Policzona Szama Jajko w koszulce

Jak zrobić jajko w koszulce?

 PRZYGOTOWANIE – szybkie śniadanie

 1. W misce umieść cały Skyr i dodaj w miarę płynny jogurt naturalny.
 2. Dużą i soczystą cytryny rozwałkuj, mocno dociskając ją do blatu, żeby dała więcej soków. Następnie przetnij cytrynę na pół. Jedną połówkę odłóż na bok, a drugą dobrze wyciśnij do moździerza. Ewentualne pestki wybierz i wyrzuć.
 3. Do moździerza dodaj ćwiartkę ząbka czosnku. Drugą ćwiartkę (połowę połowy) odłóż na bok. Dobrze rozgnieć cytrynę z czosnkiem, aż powstanie takie cytrynowo-czosnkowe mleczko.
 Policzona Szama Jajko w koszulce
 1. Mleczko wlej do jogurtu i całość dokładnie wymieszaj. Gotowy jogurt schowaj do lodówki.
 2. W moździerzu umieść ćwiartkę ząbka czosnku, 10 ml oliwy, nieco gruboziarnistej soli i garść natki pietruszki. Ucieramy, aż wszystkie składniki się połączą. Gotową przyprawę odkładamy na bok.
 Policzona Szama Jajko w koszulce
 1. Bułkę ciabatta pokój na trzy części, a potem spiecz je na patelni, w opiekaczu lub w air fryer (180 stopni, kilka minut). Pieczywo powinno być dobrze opieczone i chrupkie.
 Policzona Szama Jajko w koszulce

PRZYGOTOWANIE – jajko w koszulce

 1. Do garnka o średnicy co najmniej 20 cm wlej wodę. Głębokość wody powinna sięgać do drugiego przegubu wskazującego palca.
 Policzona Szama Jajko w koszulce
 1. Do garnka z wodą wyciśnij sok z drugiej połówki cytryny. Pamiętaj o tym, aby wyłowić ewentualne pestki, które dostały się do garnka.
 2. Zimne jajko wbij do filiżanki.
 3. Kiedy woda w garnku zacznie się gotować, stwórz lej. Zacznij od zmniejszenia płomienia pod garnkiem, aby w wodzie nie było zbyt dużo bąbelków. Mieszaj wodę w garnku – mniej więcej jeden obrót na sekundę. Następnie wyciągnij łopatkę i odczekaj chwilę, aż lej się uspokoi (ok. 5 sekund).
 4. Jednym płynnym ruchem wlej całe jajko z filiżanki. Gotuj dokładnie przez 3 minuty. Jeśli w wodzie nie ma żadnych bąbelków, nieco zwiększ płomień na kuchence.
 Policzona Szama Jajko w koszulce
 1. Po 3 minutach wyłów jajko w koszulce i umieść je na talerzu z ręcznikiem papierowym, aby jajko nieco obciekło z wody.
 2. Powyższe czynności powtórz z drugim jajkiem.

 

UWAGI – jajko po turecku

Pamiętaj o tym, że te jajka przygotowuje się z jajek wyciągniętych prosto z lodówki. Dlaczego? Bo wtedy białko ma większą lepkość, przez co mamy większą pewność, że uda nam się jajko w koszulce (białko i żółtko będą razem zwarte).

Bardzo ważne jest to, aby garnek, w którym będziesz robić jajko w koszulce miał minimum 20 cm średnicy (może być więcej). Jeśli użyjesz węższego garnka, nie stworzy się lej, który jest tutaj kluczowy.

Połówkę cytryny, którą wyciskasz do garnka z wodą, możesz zastąpić octem. Chodzi o to, aby powstało kwaśne środowisko, ponieważ wtedy białko jajka szybciej nam się ściana. Tego soku z cytryny trzeba dodać naprawdę sporo. Jeśli miałeś małą cytrynę, dorzuć jeszcze sok z drugiej.

Woda w garnku nie może się zbyt mocno gotować i nie może być zbyt dużo pęcherzyków powietrza, bo wtedy mogą rozbić białko. Jednak pilnuj, żeby woda nieco się gotowała – nie może być całkowicie pozbawiona bąbelków.

Warto zacząć od przygotowania jogurt, aby nieco przegryzł się smakami. Pamiętaj, że nieobrobiony, surowy czosnek ma bardzo dużą moc. W tym posiłku dla jednej osoby wystarczy mały ząbek lub połowa większego ząbka czosnku.

Pieczywo, na które się zdecydujesz, musisz dobrze zgrillować, spiec. Musi być twarde, ponieważ tutaj grzanki zastąpią sztućce. To właśnie spieczonym chlebem lub pokrojoną na paski bułką będziemy jeść nasze jajka po turecku. Jeśli nie interesuje Cię dodatkowa ilość tłuszczów, możesz posmarować pieczywo masłem klarowanym i ładnie przypiec je na patelni.

W tym przepisie potrzebna jest gruboziarnista sól. Wystarczy dodać jej niewiele, aby tylko doprawić naszą mieszankę, ale ta sól w moździerzu służy również do lepszego ucierania tego, co mamy w środku.

 Policzona Szama Jajko w koszulce

Jajka po turecku – czas na komponowanie!

Wyciągnij jogurt z lodówki i wylej go na talerz. Obok umieść jeszcze ciepłe grzanki, a na jogurcie połóż wciąż ciepłe jajka w koszulce. Na górze zrób kleksy z oliwy z pietruszką, czosnkiem i solą, a potem posyp całość słodką wędzoną papryką oraz płatkami chili.

 Policzona Szama Jajko w koszulce

Danie prezentuje się pięknie, a smakuje po prostu obłędnie! Zimny jogurt, jeszcze ciepłe jajeczko, ciepłe grzanki… I co najważniejsze, całość jemy grzankami. Nie bawimy się w jakieś widelce, noże czy łyżki. Koniecznie musisz spróbować!

Smacznego!

 Policzona Szama Jajko w koszulce

Jajka po turecku w takim wydaniu to 609 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:

 • 44 g białka,
 • 52 g węglowodanów,
 • 24 g tłuszczów.

Cały przepis na jajko w koszulce na śniadanie możesz zobaczyć tutaj: