Kotlety mielone – pomysł na obiad
Dzisiaj powracamy do smaków dzieciństwa – czas na polskiego, klasycznego kotleta mielonego! Krok po kroku pokaże Wam, jak zrobić miękkiego, soczystego i niesamowicie smakowego kotleta, który został przeze mnie wzbogacony o pewien składnik. A wszystko to dokładnie policzone! Zobaczcie, jak zrobić kotlety mielone z chrupiącą skórką!
Dania obiadowe – pyszne kotlety mielone w panierce
Dzisiaj skupimy się na klasyce gatunku. Będzie to kotlet mielony z odpowiednio chrupiącą panierką. Bez udziwnień, ale z jednym małym wyjątkiem. Z jednym dodatkowym składnikiem, który na pewno nie zaburzy, a wzbogaci smak naszych mielonych.
SKŁADNIKI – przepis na kotlety mielone (8 sztuk):
- łopatka wieprzowa – 400 g
- chuda wołowina – 200 g
- bułka pszenna – 100 g
- mleko – ok. 200 ml
- cebula – 120 g
- czosnek – 2 ząbki
- oliwa – 20 ml
- jajko
- ostra musztarda – chili sarepska, Dijon – 80 g
- bułka tarta do panierki
- sól, pieprz, majeranek
- olej do smażenia
Kotlety mielone – jak zrobić?
PRZYGOTOWANIE – przepis na mielone
- Zwykłą bułkę (w moim przypadku jest to zwykła poznańska bułka z przedziałkiem) podziel na mniej kawałki i zalej mlekiem. Niech przez chwilę się moczy.
- Mięso podziel na mniejsze kawałki i zmiel je przez maszynkę do mielenia.
- Dobrze wyciśnij kawałki bułki z mleka i przeciśnij je przez maszynkę do mielenia.
- Dokładnie wymieszaj mięso oraz bułkę. Odstaw na bok.
- Obierz cebulę i pokrój ją w drobną kosteczkę.
- Czosnek obierz i drobno poszatkuj.
- Na patelnię wlej 20 ml oliwy i wrzuć cebulę. Przesmażaj przez 2-3 minut do zeszklenia, aż straci surowość.
- Do cebuli dorzuć czosnek i po 1-2 minutach wrzuć majeranek. Wymieszaj wszystko razem i dorzuć do mięsa.
- Do miski z mięsem, cebulą, czosnkiem i majerankiem dodaj resztę składników, czyli jedno jajko, 80 g musztardy Dijon, łyżeczkę soli i drobno zmielony pieprz dla smaku.
- Wymieszaj wszystko dokładnie, aż uzyskasz jednolitą masę.
- Mięso podziel na mniej więcej równe kotlety – powinno wyjść około 8 średnio-dużych kotletów. Odmierzone mięso uformuj w kulkę, a właściwie owal (najlepiej wilgotnymi rękoma), a następnie obtocz je w bułce tartej.
- Przed smażeniem delikatnie natnij kratkę na powierzchni kotletów. Tym samym zapobiegniesz pękaniu chrupkiej skórki.
- Rozgrzej patelnię i wlej olej w takiej ilości, aby kotlet był zanurzony mniej więcej od 1/3 do 1/2. Pamiętaj, że olej musi być odpowiednio nagrzany wcześniej (można sprawdzić to za pomocą kawałka bułki).
- Kotlety smaż na średnio-mocnym ogniu przez mniej więcej 4-5 minut z jednej strony. Po obróceniu na drugą stronę smaż 3-4 minuty (czyli o minutę krócej niż wcześniej).
- Usmażone kotlety wyłóż na ręcznik papierowy, aby odsączyć je z nadmiaru oleju.
- Zaraz po smażeniu kotlety przykryj miską na 4-5 minut.
UWAGI – przepis na mielone
Bułka użyta do kotletów mielonych nie musi być sucha, czerstwa. Osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy w smaku, kiedy używałem suchej, a świeżej bułki. Po prostu sucha buła pochłonie więcej mleka.
Do moich kotletów użyłem 400 g łopatki wieprzowej oraz 200 g wołowiny. W przypadku wołowiny również jest to część z okolicy łopatki, lecz jest dużo chudsza. Użyję tutaj makroskładników jak dla krzyżowej, zrazowej. Mniej więcej 2-3 g tłuszczy na 100 g.
Jeśli eksperymentujesz z różnymi gatunkami mięs, z innymi proporcjami mięsa chudego lub bardziej tłustego, to dobieraj składniki tak, aby powstała na końcu masa była dosyć wilgotna, nawet mokra. Nasze kotleciki formowało się dosyć ciężko. Podczas obtaczania w bułce kotlety są naprawdę luźne, ale za to później otrzymujemy odpowiednią soczystości kotletów mielonych.
Pamiętaj, że kotlety muszą się całkiem porządnie smażyć. Nie możesz ich spalić przez te 4-5 minut, dlatego nie ustawiaj palników maksymalnie. Ważne jest także to, aby nie były zanurzone w oleju na patelni, na której nic się nie dzieje. Musisz znaleźć złoty środek.
Dobre kotlety mielone – przepis na smaczny obiad
Czas na próbowanie! Kotlety prezentują się rewelacyjnie. Idealna soczystość, miękkość, puszystość, a z wierzchu chrupka skórka! Polecam każdemu, naprawdę warto wypróbować, aby poczuć ten niesamowity smak.
Smacznego!
Jeden kotlet mielony dostarcza 209 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 19 g białka, w tym 17 g białka pochodzenia zwierzęcego,
- 10 g węglowodanów,
- 16 g tłuszczów, w tym 8 g tłuszczów pochodzenia roślinnego.
Przepis na kotlety mielone możesz obejrzeć tutaj: