Pierożki gyoza – proste, smaczne i pożywne!

Azjatyckie pierożki gyoza są bardzo łatwe w przygotowaniu. To danie robi się szybko, a liczba potrzebnych składników jest niewielka. W tym przepisie zobaczcie, jak zrobić rewelacyjne smakowo duże pierogi, które są bardzo sycące i nadają się zarówno na co dzień, jak i na wyjątkową kolację dla ukochanej osoby. Zaczynajmy!

Policzona Szama Pierożki Gyoza

Kuchnia azjatycka – idealny pomysł na obiad

Czas na składniki, które będą dzisiaj potrzebne. Kolejny raz tak niewiele potrzeba, aby wykonać tak niesamowite danie! Do farszu wykorzystamy mięso wieprzowe – może być zmielona na drobnych oczkach szynka lub łopatka wieprzowa, ale może być też mieszanina pół na pół. Należy pamiętać o tym, aby dodać imbir – objętościowo mniej więcej tyle samo, co czosnku – ten składnik będzie odpowiadać za odpowiedni smak, jest to dodatkowa kwaskowatość w naszej potrawie.

UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie

Policzona Szama Wałek silikonowy
Silikonowy wałek do ciasta z pierścieniami - 41 cm
Policzona Szama Patelnia Lava Stone 30 cm
Patelnia głęboka LAVA STONE 30 cm - nieprzywierająca i trwała powłoka

SKŁADNIKI – ciasto na pierożki gyoza:

  • mąka typ 650 – 200 g
  • wrzątek – 120 ml
  • szczypta soli

SKŁADNIKI – farsz do pierożków gyoza:

  • szynka wieprzowa – 300 g
  • sałata pekińska – 5 liści
  • czosnek – 3 ząbki
  • imbir – 3x3 cm
  • szczypior (zielona cebulka)
  • sos sojowy – 2 łyżki
  • olej – 10 ml
  • przyprawy: Policzona Szama Chińska Mieszanka (produkt dostępny tutaj) 2 łyżeczki, chili 1 łyżeczka, pieprz
Policzona Szama Pierożki Gyoza

Jak zrobić pierożki gyoza?

PRZYGOTOWANIE – ciasto na pierożki gyoza

  1. Do miski z mąką wlej wodę. Musi być to wrzątek – wlej wodę zaraz po zagotowaniu, gdy tylko czajnik się wyłączy. Wstępnie wymieszaj całość łyżką.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Ręcznie bardzo dobrze ugnieć ciasto. Powinno to zająć około 5 minut, aż dokładnie wymiesza się tę sparzoną mąkę.
  2. Ciasto po ugnieceniu (masa musi być jednolita, jędrna) ukształtuj w wałek, który później będzie łatwo podzielić na 8 część (8 krążków). Gotowe ciasto zawiń w folię i odstaw na bok – musi chwilę odpocząć, minimum 20 minut, ale może odleżeć nawet do godziny.
Policzona Szama Pierożki Gyoza

PRZYGOTOWANIE – farsz do pierożków gyoza

  1. Do miski wrzuć zmielone mięso i dodaj sos sojowy (odpowiada za słoność w naszej potrawie). Całość dobrze wymieszaj, następnie dodaj dwie łyżeczki chińskiej mieszanki (mieszanka Policzonej Szamy nie zawiera soli) i ponownie wymieszaj.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Ułóż liście sałaty jeden na drugim, a potem odetnij tę białą część (tego nie będziemy potrzebować). Następnie pokrój sałatę dość drobno, żeby te kawałki nie były zbyt duże – takie 0,5 cm kawałki w zupełności wystarczą. Całość przerzuć do miski.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Obierz czosnek oraz imbir, a następnie drobno poszatkuj (imbir można przez tarkę zetrzeć bezpośrednio do miski) i umieść w misce.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Sporą garść zielonej cebulki (szczypioru) poszatkuj i dodaj do miski.
  2. Wsyp kilka szczypt płatków chili oraz odrobinę świeżo mielonego pieprzu.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Całość bardzo dokładnie wymieszaj.
Policzona Szama Pierożki Gyoza

PRZYGOTOWANIE – pierożki gyoza

  1. Przesyp farsz do miski znajdującej się na wadze, aby obliczyć, ile farszu należy umieścić w jednym pierożku. W moim przypadku było to 467 g na 8, więc wyszło ok. 58 g na jednego pierożka gyoza.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Podziel ciasto na 8 części (możesz najpierw podzielić na połowę, potem znowu na pół i każdą z tych części jeszcze raz na pół, żeby dostać te 8 pierogów). Każdy krążek jeszcze raz ugnieć, a potem możesz zacząć wałkować.
  2. Ciasto powinno mieć ok. 2 mm grubości (w takiej sytuacji dobrze sprawdza się wałek z pierścieniami, który tworzy odpowiedni dystans przy wałkowaniu).
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Krążki możesz delikatnie podsypać, aby lepiej się je wałkowało. Krążek powinien mieć ok. 12-13 cm.
  2. Na każdy krążek nałóż wyliczoną ilość farszu. Farsz umieść na środku, ale pamiętaj o tym, aby te pierożki mają podłużny kształt. Ciasto należy chwycić z góry, z dołu i delikatnie zamknąć, żeby nigdzie się nie przerwało. Boki należy mocno przycisnąć, aby na pewno nie było żadnej szczeliny.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Zrób harmonijkę na pierogu (ona spowoduje, że boki się podniosą).
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Gotowe pierogi umieść na talerzu delikatnie oprószonym mąką.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Na patelnię o dużej powierzchni (w moim przypadku 30 cm) wlej olej i go rozgrzej. Pierogi rozłóż po patelni.
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Pierogi przysmaż z jednej, dwóch lub nawet z trzech stron na złocisty kolor (po ok. 2-3 minuty na stronę).
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Po przysmażeniu pierożków, dolej niewielką ilość wody (ok. 100 ml), zmniejsz płomień i przykryj patelnię. Obrabiaj tak pierożki przez ok. 2 minuty, a następnie otwórz pokrywkę i poczekaj, aż odparuje cała woda. Pierożki powinny zmienić kolor – teraz powinny być bardziej przeźroczyste. To dobry znak (oznacza, że ciasto nie jest surowe).
Policzona Szama Pierożki Gyoza
  1. Gdy woda zniknie i będzie słychać smażenie, pozostaw pierożki jeszcze na 0,5 minuty, a następnie wyciągnij je na talerz.
Policzona Szama Pierożki Gyoza

UWAGI – pierożki gyoza

Bardzo ważne jest to, aby zaparzyć ciasto. Duże znaczenie ma tutaj temperatura. Powyżej 80 stopni zachodzą procesy, zmiany w cząsteczkach skrobi w naszej mące. Dostaje się taką żelowatą substancje, a całe ciasto po wygnieceniu, formowaniu, będzie sprężyste – nie będzie się kruszyć, a za to będzie bardzo dobrze nam się wałkować.

Należy pamiętać o tym, aby mięso (w moim przypadku zmielona szynka wieprzowa) wyciągnąć wcześniej z lodówki. W momencie, gdy tworzymy farsz, gdy nadziewamy pierożki, niech posiada temperaturę pokojową. Przez to pierożki w środku będą soczyste i otrzymamy dużo soków z mięsa razem ze smakami.

Policzona Szama Pierożki Gyoza

Pierożki gyoza – kolacja na ciepło

Na koniec dodaj niewielką ilość zielonej cebulki i czerwonych płatków chili (do przyozdobienia) oraz podaj sos sojowy. Będzie do idealne dopełnienie tych jakże soczystych pierożków. Za sprawą imbiru i sosu sojowego (dodanego do mięsa) pierogi zyskały odpowiednią słoność oraz kwaskowatość – i oto nam właśnie chodziło. Rewelacyjne azjatyckie smaki!

Policzona Szama Pierożki Gyoza

Tak przygotowane pierożki można podać zarówno na zwykły obiad, jak i na walentynkową kolację przy świecach. Te nadziane mięsem wieprzowym pierogi są sycące i przepyszne, więc warto pokusić się na ich wypróbowanie. Można nimi naprawdę pojeść – zazwyczaj wystarczy już połowa porcji, aby być nasyconym.

Smacznego!

Policzona Szama Pierożki Gyoza

Jeden pierożek gyoza dostarcza 145 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:

  • 11 g białka,
  • 17 g węglowodanów,
  • 3 g tłuszczów.

Wszystkie przygotowane pierożki gyoza dostarczają 1156 kcal. W tym przypadku makroskładniki wyglądają w ten sposób:

  • 86 g białka,
  • 138 g węglowodanów,
  • 27 g tłuszczów.

Cały przepis na azjatyckie pierożki gyoza możesz obejrzeć tutaj.