Wegańskie batony energetyczne – przepis krok po kroku

Dzisiaj przychodzę do Was z moim pomysłem na batony białkowe, batony energetyczne. Przygotowałem je ze składników roślinnych, więc ten przepis jest odpowiedni dla wegan, choć uważam, że batoniki posmakują każdemu. Czytajcie dalej, a krok po kroku dowiecie się, jak zrobić batony energetyczne bez pieczenia!

Policzona Szama wegańskie batony

Batoniki energetyczne – przekąska z agarem

Co to jest agar? To nic innego, jak naturalna substancja żelująca, którą pozyskuje się z alg morskich. Jest to idealny zamiennik żelatyny dla wegan i wegetarian. Agar nie ma smaku ani zapachu, a do tego jest bezbarwny. Dzięki temu jest bardzo uniwersalny. Agar często można znaleźć pod nazwą agar-agar, która również jest jego poprawną formą. Ta morska żelatyna może być też zapisana jako E406, zwłaszcza na etykietach.

SKŁADNIKI – spód na 8 batonów energetyczno-białkowych:

 • płatki owsiane błyskawiczne – 100 g
 • płatki jaglane – 250 g
 • masło orzechowe migdał – 30 g - produkt dostępny tutaj
 • suszone daktyle – 100 g – produkt dostępny tutaj
 • odżywka białkowa – 50 g
 • ciepła woda – 200 ml
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne

SKŁADNIKI – galaretka na 8 batonów energetyczno-białkowych:

 • woda – 150 ml
 • agar – 5 g – produkt dostępny tutaj
 • jagody – 50 g
 • porzeczka – 50 g
 • sok z 1/2 cytryny
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne

UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie

Szklane LunchBOXy 640 ml
Blender NINJA CB100EU
Waga kuchenna Rhino

Jak zrobić batony energetyczne?

 PRZYGOTOWANIE – spód na dobre batony energetyczne

 1. Do pojemnika, w którym będziesz wszystko razem blendowć, włóż daktyle i zalej je 200 ml ciepłej wody. Pojemnik odstaw na kilka minut, aby daktyle się namoczyły.
 2. Do namoczonych daktyli i wody dorzuć odżywkę białkową, płatki owsiane błyskawiczne i migdałowe masło. Całość dobrze zblenduj.
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne
 1. Do miski z płatkami jaglanymi wlej całą masę z kielicha blendera i wszystko razem wymieszaj.
 2. Dwa pojemniki (pojemność 640 ml każdy) wyłóż papierem do pieczenia, mocno dociskając wzdłuż ścianki. Gęstą masę rozdziel na oba pojemniki i dobrze uklep zwilżonymi dłońmi. Pojemniki z masą schowaj do lodówki.
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne

PRZYGOTOWANIE – galaretka na dobre batony energetyczne

 1. Do pojemnika, w którym będziesz wszystko razem blendować, wlej 150 ml wody. Następnie wsyp ok. 4-5 g agaru, a potem dodaj jagody i porzeczkę (czerwoną, czarną). Aby podbić kwaskowatość, wlej wyciśnięty sok z połówki cytryny. Całość zblenduj (wystarczy ok. 10 sekund).
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne
 1. Uzyskaną masę przelej do małego rondelka lub żaroodpornego pojemnika. Włącz palnik i poczekaj, aż masa zacznie się gotować. Następnie gotuj tak przez 2 minuty, od czasu do czasu mieszając.
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne
 1. Gotową galaretkę odstaw na ok. 3 minuty, aby nieco obniżyła swoją temperaturę.
 2. Wyciągnij oba pojemniki z lodówki i po połowie rozlej do nich gorącą masę.
Policzona_ Szama_Batony_energetyczne
 1. Po kilku minutach dodaj czerwoną porzeczkę, aby udekorować galaretkę. Odstaw do całkowitego wystygnięcia.

UWAGI – domowe batony energetyczne bez pieczenia

Żelatynę wystarczy rozpuścić w gorącej wodzie i dodać do reszty składników, gdy przestygnie. Jeśli tak samo postąpi się z agarem, danie nie wyjdzie. W przypadku agaru ważne jest to, aby go ugotować, ponieważ rozpuszcza się dopiero w wyższych temperaturach (ok. 90 stopni Celsjusza). Co ciekawe, agar można wielokrotnie ogrzewać i studzić.

Agar możesz od razu dodać do reszty składników i spokojnie wymieszać całość, a dopiero potem zagotować (kilka minut), aby uzyskał swoje właściwości żelujące. Później wystarczy temperatura pokojowa, aby galaretka z agarem stężała.

Daktyle są obowiązkowe w batonach, ponieważ to one sprawiają, że nam się wszystko klei, a do tego jest to spora dawka cukrów prostych i przede wszystkim są to owoce. Batony vegan friendly trzeba stworzyć z roślinnej odżywki białkowej (np. sojowej). Jeśli batoniki nie muszą być wegańskie, możesz zdecydować się na zwykłą serwatkową odżywkę.

Możesz wybrać dowolny pojemniki, ale należy pamiętać o tym, aby wyłożyć je papierem do pieczenia. On znacznie ułatwi wyjęcie gotowej masy, dzięki czemu będzie można pokroić ją na batony.

Policzona_ Szama_Batony_energetyczne

Batony dla wegan – szybko, smacznie i zdrowo!

Gdy galaretka zastygnie, wyciągnij masę z pojemnika i podziel ją na 4 batony (w przypadku pojemnika 640 ml).  I w ten sposób uzyskujemy wysokoenergetyczne batony z przyzwoitą ilością białka. Te pożywne batoniki idealnie nadają się na wycieczkę.

Smacznego!

Policzona_ Szama_Batony_energetyczne

Jeden taki domowy baton energetyczny dostarcza 246 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:

 • 11,1 g białka, w tym 0 g białka pochodzenia zwierzęcego,
 • 42,6 g węglowodanów,
 • 3,6 g tłuszczów, w tym 3,6 g tłuszczów pochodzenia roślinnego.

Cały przepis na batony energetyczne z daktyli, płatków owsianych i płatków jaglanych z galaretką z agarem możesz obejrzeć tutaj: