Wołowina po pekińsku z makaronem – szybki i zdrowy obiad!
Przepis na wołowinę po pekińsku
Chodzi Wam po głowie przepis na pikantne danie? W takim razie mam dla Was idealny pomysł na zdrowy obiad – a jego przygotowanie zajmie Wam zaledwie kwadrans! Wołowina po pekińsku to danie w stylu stir fry, które jest niezwykle aromatyczne i smaczne. Sprawdźcie, jak wygląda przepis na wołowinę!
Składniki:
- wołowina – 150 g
- papryka czerwona – pół
- cebula – 80-100 g
- fasola szparagowa – garść
- dymka – część do dekoracji
- chili
- czosnek – 2 ząbki
- imbir
- sos sojowy jasny
- sos sojowy ciemny
- białe wino – najlepiej półwytrawne
- olej do smażenia – olej arachidowy
- chińskie noodle – 55 g
Wykorzystane produkty od Policzonej Szamy:
Sposób przygotowania:
Wołowina po pekińsku z noodlami stir fry – Lo Mein – to duża ilość sosu, aromatyczne mięso, mokry makaron oraz chrupkie warzywa. Jednak decydując się na ten przepis na wołowinę, należy pamiętać o odpowiednim naczyniu – w tym przypadku jest tutaj niezbędny wok! To właśnie w nim przygotujesz szybki obiad z wołowiną.
PRZYGOTOWANIE – wołowina po pekińsku – składniki i marynata
- Przygotuj marynatę do mięsa. Wymieszaj 2 łyżki ciemnego sosu sojowego (używam takiego, który nie ma w sobie mąki, ponieważ zupełnie inaczej zachowuje się na patelni) i 2 łyżki białego wina (półwytrawne lub wytrawne). Odstaw na bok.
- Wołowinę pokrój w dość cienkie plastry – powinny mieć grubość mniej więcej 5-7 mm. Staraj się nie kroić w poprzek włókien. Większe i szersze kawałki pokrój na mniejsze, aby wygodniej się jadło. W tym daniu kluczową rolę gra mięso. Ja użyłem wołowiny krzyżowej, ponieważ jest to świetny kompromis między ceną a jakością. Takie mięso jest nieco twardsze od polędwicy, ale sporo tańsze. Przepis na wołowinę w stylu stir fry jest szybki, dlatego należy pamiętać o tym, aby mięso miało temperaturę pokojową w chwili, gdy zaczynasz przygotowanie posiłku.
- Mięso dodaj do marynaty, wymieszaj i odstaw na bok (ale nie do lodówki!).
- Cebulę obierz, przekrój na pół, a następnie połówkę podziel jeszcze na 4 części. Stwórz takie dość spore kawałki.
- Mniej więcej tego samego rozmiaru powinna być papryka. Pokrój ją w prostokątne kawałki.
- Z fasolki szparagowej odkrój końce i resztę podziel na 3 części. Zazwyczaj do tego przepisu dodaje się jedynie cebulę i paprykę, jednak ja dodałem jeszcze garść właśnie zielonej fasoli. Zależało mi na tym, aby był to także zdrowy obiad, więc korzystam z okazji, że jest sezon na fasolkę i to właśnie ją dorzucam.
- Ząbki czosnku obierz i poszatkuj w drobną kostkę (nie trzeba ich miażdżyć).
- Kawałek imbiru obierz i poszatkuj w taki sam sposób jak czosnek.
- Całą papryczkę chili pokrój w cienkie plasterki. Chili sprawia, że jest to pikantne danie.
- Z zielonej cebulki dymki odkrój kawałek, który posłuży za dekorację na koniec, a resztę poszatkuj w cienkie plasterki.
- Przygotuj sos. Wymieszaj: 50 ml wody, 2 łyżki jasnego sosu sojowego i 1 łyżkę ciemnego sosu sojowego.
- W międzyczasie ugotuj makaron. W przypadku mojego makaronu jest to 6-7 minut we wrzącej, osolonej wodzie. Po tym czasie jest gotowy. Jest to istotne, ponieważ przy stir fry woku wszystko musi być przygotowane, zanim zaczniesz rozgrzewać patelnię.
PRZYGOTOWANIE – wołowina po pekińsku – smażenie
- Rozgrzej woka na dużym ogniu. Gdy zacznie lekko dymić, wlej ok. 20 ml oleju arachidowego (ja użyłem o wysokiej temperaturze dymienia). Rozgrzanie woka do momentu, aż zacznie się dymić, jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób sezonujemy cały czas nieprzywierającą powłokę. Rozprowadź olej po całej patelni.
- Dorzuć mięso, ale pamiętaj, aby nie wlać pozostałej marynaty. Wołowinę przesmażaj dosłownie 1,5 minuty (maksymalnie 2 minuty), aż mięso się zetnie i lekko zarumieni. Krótko po wrzuceniu mięsa wytrąci się część płynów (głównie z naszej marynaty), która zniknie po chwili na woku. Gdy to nastąpi, przełóż wołowinę do osobnego naczynia.
- Wok umieść z powrotem na gazie i wlej kolejną porcję oleju. Rozgrzej i wrzuć całą paczkę naszych aromatów: czosnek, imbir, chili, cebulę dymkę. Cały czas mieszaj, aby nie przypalić. Podsmażaj przez kilkanaście-kilkadziesiąt sekund.
- Do woka dorzuć fasolkę szparagową. Pamiętaj, aby dać ją na początku, ponieważ ona potrzebuje najwięcej czasu obróbki termicznej, żeby stracić surowość. Przesmażaj przez 1-1,5 minuty.
- Dorzuć paprykę. Mieszaj przez cały czas. Podsmażaj całość przez mniej więcej 1,5 minuty.
- Do pozostałych składników dorzuć cebulę. Przy smażeniu aromatów i warzyw możesz zwrócić uwagę na to, że porcja oleju, którą tam wlejesz przed ziołami, będzie wystarczająca. Mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że wok nie lubi być suchy, lubi tłuszcz – dlatego kontroluj, aby był tam cały czas.
- Gdy cebula straci nieco surowość, dolej wodę z sosami sojowymi i wymieszaj wszystko razem. Pamiętaj o częstym mieszaniu, zwłaszcza po dodaniu sosu, ponieważ to właśnie on zbiera wszystkie smaki ze ścianek woka wprost do potrawy. Zagotuj całość przez ok. minutkę, aby delikatnie zmiękczyć warzywa.
- Dorzuć makaron. Możesz zaobserwować, że woda praktycznie zniknęła.
- Dodaj mięso z sokami, które w międzyczasie się wytrąciły.
- Wymieszaj wszystko razem i wyłącz palnik.
- Przełóż całość do osobnego naczynia. Wołowina z warzywami może być prosta w przygotowaniu, a ten nie tylko łatwy, ale i zdrowy obiad jest na to dowodem. Najlepiej to pikantne danie podawać na głębokim talerzu lub w misce. Swoją porcję udekorowałem świeżą dymką – Tobie również to polecam. Jeśli lubisz orientalne dania, koniecznie wypróbuj ten przepis na wołowinę po pekińsku!
Makroskładniki:
Kalorie: 789 kcal
Białko: 42 g, w tym 31 g białka pochodzenia zwierzęcego
Węglowodany: 79 g
Tłuszcze: 43 g, w tym 38 g tłuszczów pochodzenia roślinnego