Domowy grander – jak go zrobić?
Dziś robimy grandera, czyli kultową kanapkę z kawałkiem pikantnego kurczaka. Będzie dużo ciekawych smaków i składników, które razem bardzo dobrze się komponują. Oczywiście burgera robimy z domową bułką hamburgerową, chrupiącym stripsem oraz własnym sosem barbecue. Kto chętny? Ostrzegam: ten grander jest uzależniający! To lecimy?
Grander w domu – co potrzeba?
W tym przepisie kluczową rolę odgrywają odpowiednio przygotowane kawałki mięsa. Choć może się wydawać, że składników jest dużo i wszystko jest skomplikowane, to zapewniam, że będzie całkiem szybko i łatwo!
SKŁADNIKI – domowy grander:
- bułka hamburgerowa – domowa
- 3x polędwiczki piersi kurczaka – 150 g
- odpowiednia marynata i panierka
- majonez + jogurt naturalny
- sos BBQ – domowy
- sałata mix
- ser cheddar – 30 g
- boczek wędzony – 30 g
- cebula czerwona
SKŁADNIKI na marynatę i panierkę:
- panko – produkt dostępny tutaj
- jajko
- mleko – 15 ml
- musztarda – 20 g
- mąka – 15 g
- przyprawy: papryka słodka (1,5 łyżki), chili (2 łyżeczki), czosnek (1 łyżeczka), mieszanka ziół (1 łyżeczka), sól (1 łyżeczka), biały pieprz (0,5 łyżeczki)
SKŁADNIKI na sos BBQ:
- przecier pomidorowy – 500 g
- cebula – 70 g
- czosnek – 2 ząbki
- suszona śliwka – 60 g
- ocet winny – 50 ml
- miód – 60 g
- sos sojowy – 20 ml
- oliwa – 10 ml
- przyprawy: wędzona słodka papryka (1,5 łyżeczki), chili (0,5 łyżeczki), gałka muszkatołowa (0,5 łyżeczki), cynamon (0,5 łyżeczki)
Grander – jak zrobić burgera w domu?
PRZYGOTOWANIE – domowa bułka do hamburgera
- Bułki do burgerów przygotowuję własnoręcznie. Przepis możesz przeczytać tutaj. Łatwe, proste do wypieczenia, zawsze wychodzą. Dzisiaj będziemy potrzebować klasyczną bułkę z sezamem. Nieco ją spłaszczyłem przed wypieczeniem, aby otrzymać dużą średnicę. W ten sposób pomieszczę w niej wszystkie składniki tego burgera.
PRZYGOTOWANIE – jak zrobić dobry sos do hamburgera
- Sosu BBQ możesz przygotować więcej (tak jak w tym przypadku – dokładne makrosy na cały sos znajdziesz tutaj), aby wykorzystać go do różnych dań. Taki słoik sosu świetnie sprawdza się w okresie grillowym.
- Cebulę obierz i pokrój w kostkę 5-7 mm.
- Czosnek obierz, poszatkuj i delikatnie zmiażdż nożem, aby puścił soki.
- Śliwkę pokrój w drobną kostkę, żeby nie było zbyt dużych kawałków.
- Pod garnkiem ustaw średnią moc palnika i wlej oliwę. Gdy się podgrzeję, wrzuć cebulę i obrabiaj ją przez 2 minuty, aż straci surowość.
- Dodaj czosnek i obrabiaj przez minutę (maksymalnie dwie).
- Dorzuć śliwkę, wymieszaj.
- Od razu dodaj cały kartonik przecieru pomidorowego, a potem ocet, sos sojowy i miód. Dokładnie wszystko wymieszaj.
- Gotuj przez około 20 minut, od czasu do czasu mieszając (jest to ważne, bo cięższe składniki opadają na dno i trzeba uważać, żeby ich nie spalić).
- Po 20 minutach dodaj przyprawy i jak najszybciej wszystko wymieszaj, ponieważ taka ilość prochu bardzo zagęści sos.
- Sos najlepiej przykryć pokrywką (jest bardzo gęsty i chlapie). Z przyprawami trzymaj go na wolnym ogniu jeszcze przez około 5 minut (w tym czasie wymieszaj sos dwa razy).
- Po tym czasie sos jest gotowy. Na drugi dzień sos przechodzi smakami. Ten sos przede wszystkim je się na zimno, ponieważ temperatura potęguje efekt ostrości.
PRZYGOTOWANIE – kotlet do grandera
- Najpierw przygotuj marynatę. Istotna jest kolejność, w jakiej składniki trafiają do miski, aby wszystko dobrze wymieszać i żeby nie było grudek. Jako pierwsze w misce umieść mleko (15 ml), a następnie dodaj musztardę sarepską (20 g).
- Dokładnie wymieszaj i dodaj mąkę (15 g). Będzie w miarę gęsto, ale tak ma być.
- Do miski wbij jajko i ponownie wszystko dokładnie wymieszaj.
- W osobnej miseczce połącz wszystkie przyprawy (słodka papryka, ostra papryka, suszony czosnek, sól, biały pieprz, mieszanka ziół – może to być mieszanka ziół prowansalskich, jakiś mix oregano, gorczycy i bazylia; ja użyłem Zioła Koksa Mateusza – produkt dostępny tutaj).
- Do mleka, musztardy, mąki i jajka wsyp przyprawy, a potem dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Powinien powstać naprawdę gęsty budyń, który wygląda zacnie i pikantnie.
- Kawałki kurczaka możesz przygotować bez smażenia na głębokim oleju – zrób je w piekarniku lub Air Fryer. Na tym etapie możesz już rozgrzać jedno z wybranych przez siebie urządzeń.
- W misce z marynatą umieść polędwiczki (mięso nie powinny być zimne, aby jego obróbka była szybka) i dokładnie w niej obtocz. Marynaty powinno starczyć na 6 takich kawałków, czyli na 2 burgery.
- Wysyp panko na talerz. Panko to bardzo fajny składnik, jeśli chce się uzyskać chrupką panierkę bez smażenia na głębokim tłuszczu. Dobrze, aby była już odpowiednio krucha, żeby nie trzeba było jej dodatkowo rozdrabniać.
- Zamarynowane kawałki kurczaka po kolei umieść na talerzu z panko i dokładnie obtocz z każdej strony panierką (najpierw zasyp, a potem nieco uklep).
- Gotową polędwiczkę umieść na osobnym talerzyku i przygotuj resztę kawałków.
- Kawałki kurczaka skrop z jednej strony oliwą, następnie umieść na ruszcie (skropioną stroną do dołu) i jeszcze raz skrop z drugiej strony (dodaję do makro jakieś 4 ml oliwy).
- Jeśli zdecydowałeś się na Air Fryer, rozgrzej urządzenie do 180 stopni. Następnie umieść w nim polędwiczki i ustaw na dosłownie 5 minut. Tyle tej frytkownicy wystarczy. Jeśli kawałki kurczaka miały temperaturę pokojową, to będą idealne po tym czasie.
- Jeżeli zdecydowałeś się na piekarnik, tutaj również ustaw na 180 stopni, ale włącz funkcję termoobiegu, aby odpowiednio przypiec panierkę. Po kilku minutach, kiedy jest złocista, kurczak obrobiony, całość jest gotowa.
PRZYGOTOWANIE – dodatki do domowego burgera
- Cebulę obierz i pokrój. Potrzebujesz zaledwie kilkanaście piórek.
- Sos majonezowy – niesamowicie prosta sprawa. Wymieszaj majonez z jogurtem w proporcji 1:1. Warto mieć majonez o naprawdę wyrazistym smaku. Użyj 40 g majonezu i tyle samo gęstego jogurtu (2 łyżki). Dokładnie wymieszaj i niczym już nie doprawiaj. Następnie schowaj do lodówki i wyjmij dopiero przed samym nałożeniem na burgera (zużyjesz połowę otrzymanej masy na jednego grandera).
- Boczek przygotuj, gdy będziesz obrabiać kurczaka. Patelnie umieść na palniku. Nie trzeba jej specjalnie rozgrzewać. Plastry boczku wrzuć na zimną lub lekko ciepłą powierzchnię. To wzrastająca temperatura spowoduje, że tłuszcz będzie się wytapiać. Boczek będzie się właśnie obrabiać na tym tłuszczu wytopionym z kawałków.
- Chwila z jednej strony, aż się ładnie przyrumieni, a potem przerzuć na drugą stronę. Kilka minut i gotowe. Piękne, chrupkie kawałki boczku.
Domowy burger – komponowanie!
Bułkę przetnij na pół i zgrilluj ją.
A teraz po kolei: na spodzie burgera ląduje sos majonezowy (około 30 g), następnie sałata, a potem kilkanaście piórek czerwonej cebulki. Na to gwóźdź programu: kurczak w ostrej panierce! Po nim ser cheddar (2 plastry) i chrupiący bekon (2 plastry).
Na sam koniec sos barbecue (na takiego burgera schodzi około 50-60 g tego sosu) i druga część buły.
Mamy to! Całość dostarczy pokaźne wartości makroskładników z dobrymi proporcjami. Taka połówka burgera dla niejednej osoby może stanowić pełnowartościowy posiłek w diecie. Burger jest niesamowicie wysoki, a wszystkie składniki wołają: zjedz mnie! Tyle smaków w jednym gryzie! Ależ moc! Coś niesamowitego!
Smacznego!
Domowy grander dostarcza 1081 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 67 g białka,
- 107 g węglowodanów,
- 43 g tłuszczów.
Cały przepis na to, jak zrobić grandera z KFC, możesz obejrzeć tutaj.