Szakszuka, czyli niezwykłe jajka na śniadanie!

Niewiele potrzeba, aby zrobić tak wyśmienite danie, jak właśnie szakszuka, a do tego robi się ją szybko i prosto. Szakszukę warto przygotować nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względu na bogactwo wartości odżywczych i minerałów. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj pomidory. W tym przepisie pokaże Wam krok po kroku, jak zrobić szakszukę!

Policzona Szama Szakszuka

Co to jest szakszuka?

Szakszuka to jaja na pomidorach. Pomidory zawierają mnóstwo witamin i minerałów, a co najważniejsze, mają największą zawartość likopenu, czyli antyoksydantu, który zwalcza wolne rodniki. Likopenu jest mnóstwo w przetworach pomidorowych i nie ubywa go podczas obróbki termicznej.

 SKŁADNIKI – pomysł na śniadanie z jajek:

  • oliwa z oliwek – 30 ml
  • pomidory w puszce – 400 g – produkt dostępny tutaj
  • papryka czerwona – 1/2 dużej
  • papryczka pepperoni zielona – 1/2 sztuki
  • cebula (szalotka)
  • jajka – 4 szt.
  • oliwa – 30 ml
  • awokado – opcja
  • natka pietruszki/bazylia/kolendra
  • przyprawy: łyżka kuminu, łyżka papryki słodkiej + sól, pieprz

UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie

Patelnia stal nierdzewna 28 cm
policzona szama szakszuka

Szakszuka – jak zrobić?

 PRZYGOTOWANIE – szakszuka z papryką i pomidorami

  1. Cebulę obierz i pokrój w piórka.
  2. Paprykę pokrój w kostkę.
  3. Papryczkę pepperoni nie tnij w zbyt cienkie plasterki. Najlepiej 3-4 mm, aby zachowała się jeszcze struktura papryczki.
policzona szama szakszuka
  1. Ustaw średnią moc na kuchence, aby rozgrzać patelnię. Następnie wlej oliwę z oliwek i wrzuć cebulę. Szalotkę przysmażaj ok. 2-3 min już na delikatnym ogniu, aby jej nie przypalić, a tylko ją zmiękczyć i lekko skarmelizować.
  2. Do cebuli dodaj obie papryki. Wymieszaj i obrabiaj całość na wolnym ogniu. Papryki muszą stracić nieco surowości. Po ok. 2-3 min dorzuć kumin (kmin rzymski) i mieloną paprykę słodką, a potem podsmażaj całość kolejne 2 min.
policzona szama szakszuka
  1. Całe pomidory z puszki pokrój w kostkę i dodaj na patelnię. Do puszki z pozostałym sosem pomidorowym dolej nieco wody, aby zebrać cały sok ze ścianek i również umieść go na patelni. Dodaj świeżo mielony pieprz i sól do smaku. Wszystko wymieszaj i pozostaw na wolnym ogniu na 10 min, aby zredukować sos. Mieszaj co jakiś czas. Sos powinien zgęstnieć.
  2. Na patelni zrób miejsce na cztery jajka, a potem je wbij. Postaraj się zachować żółtka w całości. Szakszukę smaż ok. 2-3 min, aż białko z dołu się zetnie. Następnie przykryj patelnię pokrywką, aby ściąć również białko z góry. Gdy masz pewność, że białko się ścięło, potrawa jest gotowa.
policzona szama szakszuka

UWAGI – przepis na szakszukę

Paprykę możesz w łatwy sposób pozbawić gniazda nasiennego. Aby dostać się do wnętrza papryki, najpierw odetnij jej górę, a później dół. Następnie przetnij paprykę w jednym miejscu i po prostu wytnij środek.

Delikatna pikantność w tej potrawie jest pożądana, ale jeśli dodasz za dużo ostrej papryczki, pozostałe smaki przestaną być wyczuwalne.

Z szalotką trzeba uważać. Choć jest to świetna, słodka cebula, to jednak nie może się nam przypalić. Szalotkę możesz zamienić na średnią cebulę.

Chcesz uzyskać płynne żółtko w środku? Ja mam na to swój sposób. Gdy przykryję pokrywką patelnię z jajkami, podkręcam nieco płomień. Patelnia dostaje trochę ognia i ścina białko nam się w szybkim tempie, podczas gdy żółtko pozostaje płynne.

Przepis na śniadanie z jajkiem – czas na próbowanie!

Szakszuka powinna nieco ostygnąć. W tym czasie możesz posiekać wybrane zioła oraz przygotować awokado. Potem przenieś szakszukę na talerz i posyp ziołami. Węgle podbij świeżutkim, przypieczonym pieczywem.

Smacznego!

policzona szama szakszuka

Szakszuka z papryką i pomidorami oraz bułką dostarcza 1036 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:

  • 45 g białka, w tym 30 g białka pochodzenia zwierzęcego,
  • 77 g węglowodanów,
  • 60 g tłuszczów, w tym 37 g tłuszczów pochodzenia roślinnego

Z kolei wersja bez pieczywa to 847 kcal oraz następujące makroskładniki:

  • 38 g białka, w tym 30 g białka pochodzenia zwierzęcego,
  • 37 g węglowodanów,
  • 59 g, tłuszczów, w tym 36 g tłuszczów pochodzenia roślinnego.

Cały przepis możesz obejrzeć tutaj: