Tikka masala – idealny pomysł na pyszny obiad
Dzisiaj mam dla was pomysł na obiad z kurczakiem! Czas na indyjskie smaki! W tym daniu będzie naprawdę niesamowite bogactwo aromatów. Każdy, kto jeszcze nie próbował takiej potrawy, będzie zachwycony jej smakiem. I oczywiście – jak to u Policzonej Szamy – wszystko prosto, szybko, konkretnie i smakowo. Przekonajcie się, jak zrobić tikka masala!
Co potrzebne? Tikka masala – składniki
To dzisiejsze, niesamowicie aromatyczne danie bazuje przede wszystkim na przyprawach, dlatego one będą odgrywać kluczową rolę. Ziarna kolendry i białej gorczycy zmiażdżymy w moździerzu, a potem dodamy resztę i całość dobrze wymieszamy. Zobacz, co potrzebujesz, aby zrobić kurczaka tikka masala!
SKŁADNIKI – na trzy porcje tikka masala:
- pierś z kurczaka – 600 g
- śmietana 18% – 100 g
- przecier pomidorowy – 500 g
- czosnek – 4-5 ząbki
- cebula
- ryż basmati – 300 g
- przyprawy: ziarna kolendry, gorczyca, kumin, cynamon, kurkuma, słodka papryka, chili
- kolendra
- olej – 15+20 ml
UŻYTE WYPOSAŻENIE:
dostępne w sklepie
Patelnia stal nierdzewna 28 cm | |
Duży moździerz marmurowy z tłuczkiem |
Tikka masala – jak zrobić pyszny obiad?
PRZYGOTOWANIE – kurczak tikka masala
- Kurczaka pokrój w grubszą kostkę.
- Do kurczaka wlej 15 ml oleju (to są jakieś 2 łyżki). Wymieszaj, aby każdy kwadracik piersi był dobrze obtoczony olejem.
- Do kurczaka dodaj chili (pieprz cayenne; ilość według własnego uznania), pół łyżeczki kuminu, szczyptę cynamonu (to taka uproszczona wersja garam masala) oraz odpowiednią dawkę pieprzu (u mnie świeżo mielony). Całość dokładnie wymieszaj. Taki kurczak poczeka do momentu, aż przygotujesz resztę składników.
- Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
- Czosnek obierz, drobno poszatkuj i zmiażdż (możesz to zrobić później w prasce i dodać czosnek bezpośrednio na patelnię; ja robię to ręcznie, aby czosnek puścił dużo soków).
- Po łyżeczce nasion kolendry i gorczycy białej zmiażdż w moździerzu bardzo dokładnie.
- Ugotuj ryż basmati. Wrzuć 300 g ryżu do osolonej wody. U mnie jest to 11 minut i ryż jest gotowy. Zrób to w międzyczasie przygotowania reszty składników.
- Rozgrzej patelnię i na suchą wyłóż kurczaka. Niech każdy kawałek ma swoje miejsce. Potrzebna będzie do tego duża patelnia (u mnie jest to patelnia 30 cm). Zostaw kurczaka na tej pierwszej stronie. Możesz podkręcić płomień, żeby kurczak dobrze się przysmażył.
- Gdy pierwsza strona kurczaka jest już gotowe, odwrócił go na drugą stronę. Tutaj będzie to już dosłownie chwila. Również spory płomień, niech się kurczak ładnie przysmaża.
- Kurczaka przełóż do miski i przykryj ją czymś, aby kurczak dalej się obrabiał wewnątrz.
- Pod patelnią ustaw tym razem nieco mniejszy płomień. Następnie wlej na nią 20 ml oleju (to jakieś 3 pełne łyżki). Patelnia była wcześniej już mocno rozgrzana, więc od razu wrzuć cebulę. Przysmażaj ją delikatnie do utraty surowości (ok. 3 minuty).
- Do przysmażonej cebuli dodaj czosnek. Wymieszaj i przysmażaj ok. 1-2 minuty.
- Do cebuli i czosnku dodaj łyżkę kminu rzymskiego (inaczej kuminu), niedawno zmiażdżoną gorczycę i kolendrę. Przemieszaj wszystko, niech te przyprawy (aromaty) również się zaktywują. Pamiętaj: nie przysmażaj! Dosłownie tylko wymieszaj, aby przyprawy dostały temperatury.
- Wlej przecier pomidorowy (cały kartonik, do ostatniej kropli – nic się nie może zmarnować!). Wymieszaj, zbierz wszystkie smaki, które się wytworzyły na ściankach i dnie patelni.
- Dodaj nieco kurkumy (pół łyżeczki), słodkiej papryki (łyżeczkę) oraz nieco soli. Wymieszaj.
- Zwiększ płomień pod patelnią, aby sos się gotował. Należy nieco go zredukować. Gotuj sos ok. 5-7 minut. W międzyczasie przemieszaj go parę razy. Pamiętaj, aby nie redukować go zbyt długo, aby jednak nie wyparował całkowicie (w czymś musimy moczyć nasz ryż).
- Ustaw minimalny płomień i dorzuć śmietanę 100 g. Wymieszaj.
- Dodaj kurczaka. Bardzo ważna jest to, aby wszystkie soki (płyny), które puścił w misce, żeby one również trafiły na patelnię (w ten sposób zostanie zachowane 100 % smaku).
- Wymieszaj i zagotuj kurczaka ze śmietaną przez 2-3 minuty.
- Rozdziel ryż na 3 boxy, a następnie podziel nasze danie główne – kurczak tikka masala. Na koniec dodaj po listku kolendry.
UWAGI – kurczak tikka masala
Kurczaka należy wyjąć trochę wcześniej z lodówki. To właśnie od niego zaczniemy, niech już łapie przyprawy i temperaturę pokojową. Im cieplejszy trafi na patelnie, tym lepiej zachowa soczystość, miękkość. Dzięki temu też szybciej się obrobi. Pamiętaj, że obróbka kurczaka na patelni to jest dosłownie chwila. W tym czasie wytworzą się na powierzchni patelni piękne smaki.
Nasiona kolendry i gorczycy białej trzeba zmiażdżyć w moździerzu bardzo dokładnie. Oczywiście możesz kupić od razu zmielone, ale uwierz mi, że aromat z takich właśnie zmiażdżonych na świeżo nasion jest dużo bardziej intensywny. Mmm, co za zapach! To robi naprawdę główną robotę w naszym daniu, dlatego warto wybrać świeże nasiona.
Kurczak z ryżem na obiad – czas na próbowanie!
Nasz kurczak tikka masala pięknie prezentuje się w boxach, ale jak smakuje… O tym musicie przekonać się już sami. Jednak spójrzcie: wyszła idealna gęstość sosu, a do tego ten kolor i aromaty, smak… Coś niesamowitego! Odpowiednia pikantność, dużo ilość sosu dla ryżu. Kto jeszcze nie jadł, koniecznie musi spróbować, bo warto. Polecam każdemu!
Smacznego!
Jeden lunchbox tikka masala dostarcza 767 kcal. Makroskładniki prezentują się w następujący sposób:
- 55 g białka, w tym 46 g białka pochodzenia zwierzęcego,
- 86 g węglowodanów,
- 22 g tłuszczów, w tym 12 g tłuszczów pochodzenia roślinnego.
Tikka masala przepis możesz obejrzeć tutaj: